BIO info

Aby mali usporiadatelia z čoho odpisovať...

MARTIN CHROBÁK

Hudobný publicista, pesničkár, zručný gitarista. Vyštudoval architektúru, v súčasnosti je vydavateľom a šéfredaktorom časopisu Nový Populár.

Rodák zo Zvolena začínal vo folkovom duu Harachrobák, spolupracoval s viacerými predstaviteľmi slovenskej, prevažne folkovej a bluesovej scény (Slnovrat, 1FQ, Ján "Ponka" Duban, Padlášový výber, Juraj Turtev...). Pôsobil vo vlastnom projekte Private Music ktorý sa neskôr pretransformoval na voľné združenie hudobníkov pod názvom Martin Chrobák a priatelia. Vystupuje tiež komorne - v duu, či sólovo.

V začiatkoch ho ovplyvnila tvorba a prístup osobností ako Vladimír Merta, Dežo Ursiny, Hammel/Varga, Ježek/Voskovec/Werich, ale aj iní, menej známi autori a priatelia, predovšetkým pesničkár, režisér a spoluhráč Miro Harach a básnik Pavel Oravec, autor väčšiny textov v prvej etape tvorby.

Pesničkár a publicista Miloš Janoušek v knihe Folk na Slovensku (HC, máj 2006) napísal: "Martin Chrobák síce výrazným spôsobom vychádza z folku, ale rovnako v jeho pesničkách dokážeme nájsť džez, rock, blues, latino, funky či klasickú hudbu. Stavia predovšetkým na svojej inštrumentalistickej zručnosti, rovnako bravúrne zvláda akustickú i elektrickú gitaru. Občas skôr kompozície než pesničky sú spravidla starostlivo vystavané a vyznačujú bohatými aranžmánmi; nahrávky realizuje s množstvom prizvaných hudobníkov."

Sám Martin Chrobák je presvedčený, že v pesničkách je dôležité dosiahnuť predovšetkým atmosféru, na ktorej sa rovnocenne podieľajú hudba, zvuk, interpretácia aj text. Vlastné slová píše skôr príležitostne, no o to starostlivejšie si k svojej hudbe vyberá spoluautorov. Po Pavlovi Oravcovi to boli (okrem iných) najčastejšie Zuzana Knezovičová a Andrea Kočalková - banskoštiavnické autorky z okruhu spriatelenej skupiny Padlášový výber. V poslednej dobe našiel porozumenie hlavne s predstaviteľom staršej generácie, dlhoročným redaktorom a básnikom Benjamínom Škrekom, u ktorého si cení profesionalitu, kreatívnosť a zmysel pre humor. 

Martin rád využíva príležitosti, kedy môže spojiť hudbu s inými formami umeleckého prejavu - s výtvarným umením, literatúrou, či pohyblivými obrázkami. Je presvedčený, že rôzne druhy umenia môžu navzájom umocniť svoj účinok a v súčinnosti zvýrazniť svoj potenciál i nuansy, ktoré by inak zostali skryté. Teší ho spolupráca s kreatívnymi ľuďmi, ktorým dôveruje a považuje ich za priateľov. Takými sú napríklad Ľudmila Holíková, Peter Hotra, či Waldo Švábenský.

Martin Chrobák vydal zatiaľ tri autorské albumy: "To bolo rečí..." (1998), "Ďaleko a pešo" (2000) a "Radosť & záujem" (2017), o ktorom Milan Tesař, hudobný redaktor rádia Proglas napísal aj toto: "Chrobákův klidný, vypravěčský - až konejšivý - zpěv navazuje na dlouhou tradici melodického slovenského popu i folku a silný je především v pomalých písních, jejichž texty spíše jen naznačují. Radosť & záujem je přehlídkou decentních hudebních přístupů na písničkářském základě. Je přehlídkou inspirativních veršů. A také přehlídkou osobností slovenského folku, jazzu i blues. Při vší pestrosti zní vkusně a nepřekombinovaně."

Redaktor portálu Hudba.sk Marek Danko v recenzii albumu píše: "Urobiť kvalitnú pieseň s originálnym a osobitým vkladom autora je stále náročnejšie. Na slovo vzatý pesničkár Martin Chrobák sa úskaliam tohto javu na novinke Radosť & záujem vyhýba veľkým oblúkom. Vkusné melódie servíruje na inštrumentálne bohatom podnose a odzbrojujúco šarmantné texty vedia príjemne prekvapiť i tých, čo sa na tunajšie súčasné umenie pozerajú skepticky. ... Martinov prejav je úprimný a disponuje zaujímavo sfarbeným hlasom, ktorý sa o nič nesnaží nasilu. Radosť & záujem predstavuje vyzretého muzikanta, ktorý sa nepretvaruje, pretože v živote má už dávno jasno..."

© 2017 Martin Chrobák, foto Waldo Švábenský, Samo Trnka
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!